Sıkça Sorulanlar

Tüm Sorularınızın Yanıtları

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Dişi ve erkek hayvanlarda üreme yeteneğinin operatif müdahale ile sonlandırılması işlemidir. Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma operasyonu erkek hayvanın testislerinin, dişi hayvanın uterus(rahim) ve yumurtalıklarının alınması ile yapılmaktadır. Dişi hayvanların kısırlaştırılmasına ovariohysterectomy, erkek hayvan kısırlaştırmaya ise kastrasyon adı verilmektedir.

 8 aylıktan sonra kısırlaştırma işlemi yapılması en uygun zamandır. Köpeklerde bu zaman ırk büyüklüğüne göre değişmektedir. Hatta dişi köpeklerde kısırlaştırma, ilk kızgınlık dönemine girmeden önce yapılırsa, meme tümörü riskini çok büyük ölçüde engeller.

Kısırlaştırma işleminin avantajları ve dezavantajları;

Avantajları;

– Dişi kedi ve köpeklerde meme tümörü riskini en aza indirger.
– Pyometra (rahim iltihabı) hastalığının görülmesini engeller. 
– Kontrolsüz üreme ve istenmeyen gebelik durumlarının önüne geçer.
– Bazı agresif hayvanların sakinleşmesine yardımcı olur.
– Özellikle erkek kedilerde idrar püskürterek ağır bir koku bırakma ve kızgınlık sebebiyle miyavlamanın önüne geçer.
– Erkek köpeklerde prostat büyümesinin, prostat tümörlerinin ve perianal bölge tümörlerinin oluşma riskini düşürür.

Dezavantajları;

– Hormonal aktivitenin azalmasından dolayı metabolizma hızı yavaşladığından, kedi ve köpekler kısırlaştırma işlemi sonrası kilo almaya daha yatkın olurlar. Bu yüzden kedi ve köpeklerimiz mutlaka sterilised mamalar ile beslememiz gerekmektedir.

Yavru kedi aşı takvimi

Yavru kedimiz 45 günlük olduğunda ilk olarak parazit tedavilerine başlanmalıdır. Çünkü parazitler hep kedinin sağlığı açısından hem de insan sağlığı açısından büyük risk teşkil etmektedir. En çok rastlanan iç parazitler tenyalar, askaritler ve kurtlardır. Bu iç parazitler hayvanın iç organlarına yerleşerek beslenir ve yaşarlar. Bağırsaklarda bulunan iç parazitler, yumurtalarını hayvanın dışkısına bırakır. Bu dışkıyla temasta bulunan insanlar enfeksiyon kapabilirler. Bu yüzden yavrumuz 45 günlük olduğunda iç parazitleri ve dış parazitlerinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Daha sonrasında koruyucu amaçlı düzenli olarak 2 ayda bir iç ve dış parazitlerin yapılması gereklidir.

Parazit tedavisi yapıldıktan 10 gün sonra karma aşılarına başlanmalıdır. Karma aşılar viral enfeksiyon dediğimiz Feline Panleukopenia, Feline Enfeksiyöz Rhinotracheitis ve Calicivirüs hastalıklarına karşı bağışıklık kazandırmaktadır. Karma aşımı da her sene tek doz şeklinde tekrarını yaptırmalıyız.

Karma aşılarımızı da iki doz şeklinde tamamladıktan sonra FELINE LEUKEMIA -FeLV (Kedi Lösemisi) aşısı da kan parazitlerinin önüne geçilmesi açısından mutlaka yapılması gerekmektedir. Viral bir hastalıktır, etkeni feline leukemia virüsü'dür. Kan hücrelerinin oluşumu ile ilgili lenfoid dokularda tümörler oluşturur. Tükürük, burun akıntısı, dışkı, vajinal akıntı, süt  ve kan yolu ile bulaşır. Her sene tek doz şeklinde tekrarı yapılmalıdır.

Feline Leukemıa aşımızı da tamamladıktan sonra KUDUZ AŞISINI da mutlaka yaptırmalıyız. Kuduz zoonozdur hayvandan insana bulaşma görülebilmektedir. Kuduz hızlı gelişen, bilinç kaybı, salya akıntısı, yutkunma güçlüğü ve çeşitli felçlerle kendini gösteren bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanan viral bir hastalıktır. Hastalık sağlıklı bir hayvanın hasta hayvan tarafından ısırılması sonucu salyasında bulunan kuduz virüsünün açık yaraya geçmesi sonucu görülebilmektedir. Kuduzun tedavisi yoktur aşılama tek koruyucu önlemdir. Her sene tekrarının yapılması gerekmektedir.